پرلیت، معجزه معدنی!

پرلیت به عنوان نوعی کانی سیلیسی امروزه نقش بسیار عمده ای در صنعت ساختمان (بتن های پیش ساخته و بلوک های بتنی سبک) و انواع فیلتراسیون (فیلتراسیون روغن های پتروشیمی تا قند و شکر و روغن نباتی و آبمیوه ها) و صنایع مرغداری و مکمل ها و خوراک دام و طیور و بسیاری دیگر از صنایع در سطح جهان پیدا کرده، به طوری که امروزه بلوک های بتن پرلیت که از پرلیت های 0.5 تا 6 میلیمتر در تولید آن ها استفاده می شود مقاومت 2 برابر بلوک های بتن معمول را دارند در حالی که وزن آن ها نسبت به بلوک های بتنی معمولی 4 برابر سبک تر است که در برابر زلزله نیز بسیار مقاومتر است و از نظر صدا و حرارت و برودت نیز عایق بسیار خوبی است. همچنین در انواع فیلتراسیون ها چه صنعتی و چه غذائی (تصفیه انواع روغن های صنعتی و خوراکی و تصفیه و فاینینگ انواع آبمیوه و کنسانتره و گلوکز) در زیر به مواردی از مصرف پرلیت اشاره می شود

 • فیلتراسیون مواد غذایی: روغن های خوراکی و صنعتی، کنسانتره و آبمیوه، عصاره ذرت، قند و شکر، اسید استیک، اسید سیتریک، پکتین، روغن سبزیجات، آب سبزیجات، نوشیدنی های ملایم، مولاس، کازئین
 • فیلتراسیون و فیلر داروئی و داروسازی: آنزیم ها، نمک های سولفات منیزیم، پنی سیلین، استرپتومایسین، تترامایسین.
 • فیلتراسیون صنعتی: تصفیه آب، بازیابی روغن ها، گریس، تصفیه آب استخرها، بازیابی مواد حلال، چاه ها، فاضلاب و آب های صنعتی، جذب نمودن مواد نفتی و روغنی و بازیابی این مواد.
 • فیلتراسیون شیمیایی: مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاه ها، شیمی معدنی، رزین، شیمی آلی، اسید سولفوریک، پلیمر، پلی اتیلن، آب نمک، چسب، اکسید تیتان، کود، فضولات حیوانی.
 • ایزولاسیون (عایق حرارتی، برودتی، صوتی): تأسیسات نیروگاه ها، مجتمع های آپارتمانی، سالن های کنفرانس و نمایش، سینماها، ساختمان های مناطق گرمسیری و سرد سیری، رویه صندلی های ورزشگاه ها، کارخانجات گازهای طبی و صنعتی، سرد خانه ها.
 • فیلر (پرکننده): نماسازی ساختمان، کنیتکس، منسوجات، واکس، روغن، پولیش، چسب، شلاک، رنگ، پلاستیک، کبریت، کاشی و سرامیک، خمیرهای آب بندی، خمیرهای بازی کودکان، اسکاچ، خمیرهای صیقل دهنده، لاستیک های طبیعی و مصنوعی، سیلیکون ها، پاک کننده ها.
 • مصارف ساختمانی: ساخت بلوک های سبک ساختمانی با کیفیت بالاتر از هر ماده دیگری برای تهیه بتن سبک و مطابق بالاترین استانداردهای جهانی، پارتیشن های گچی پرلیتی سبک، استفاده در دیوارهای دوجداره (سیستم پوشش دیوارها) و پشت بام ها، دیوارهای غیر حمال، کف اتاق ها جهت کاهش بار مرده، افزایش عایق کاری ساختمان و کاهش مصرف هزینه های انرژی، آجر نسوز، ورق های نسوز، عایق پرلیتی جهت جایگزینی به جای یونولیت و پلی اورتان، آجرهای پرلیتی، پلاستر پرلیت
 • مصارف کشاورزی و باغبانی: تثبیت کننده خاک در باغبانی، عامل آسان ساز کشت و تکثیر گیاهان، عامل مناسب رشد گیاهان گلدانی و پرورش گیاهان، بذر کاری، قابلیت در ایجاد سیستم آبدهی خاک، جلوگیری از هدر رفتن آب، مخلوط خاک و پرلیت جهت مرغوب نمودن خاک های زراعی.
 • صنعت مرغداری: از پرلیت به عنوان بستر به جای خاک اره کاغذ استفاده می شود، بزرگترین مزیت آن قارچ و کپک نزدن است بدلیل خنثی بودن پرلیت و حتی در صورت خورده شدن مرغ ها نیز بدلیل مقدار بالای کلسیم و پتاسیم بسیار مفید بوده و حتی دانه بندی پرلیت برای چینه دان مرغ ها نیز مفید می باشد و بسیاری مزایای دیگر
پرليت و كاربرد آن در اهداف صنعت كشاورزي
استفاده از پرليت به عنوان بستر كاشت گياه و بستري براي رشد و پرورش بذر:

در اين خصوص مي بايست اختلاط مناسبي از پرليت و كودهاي شيميايي و خاك برگ را فراهم آوريم. اين اختلاط براي برخي از گياهان گلداني نيز استفاده مي شود (از پرليت مخلوط نشده در ته گلدان ها جهت زهكشي خوب مي توان استفاده كرد.) به منظور رشد و پرورش بذر از مخلوط پرليت با مواد آلي منحصراً يا به همراهي خاك استفاده مي شود.

اصلاح خاك و چمن:

خاك هاي ماسه اي فاقد قدرت نگهداري وجذب آب اند و خاك هاي رسي فاقد قدرت تبادلات گازي و زهكشي خوب هستند. هر دو نوع خاك توسط پرليت اصلاح پذيرند. پرليت در خاك هاي ماسه اي باعث كاهش فاصله ذرات ماسه از هم مي شود كه خود منجر به موارد زير مي شود.

 1. افزايش قابليت جذب و حفظ آب
 2. نزديك كردن خاك به شرايط خنثي پرليت در خاك هاي رسي منجر به موارد زير مي شود:

 

 • ايجاد منفذ جهت زهكشي و تبادلات گازي در خاك
 • كاهش ترك خوردگي در خاك
 • جلوگيري از تراكم و در نتيجه بهبود توزيع و انتشار ريشه در خاك و نهايتاً بهبود رشد و نمو گياه
نكته:
تفاوت كودهاي شيميايي با پرليت در زمينه اصلاح خاك:

بكارگيري پرليت براي اصلاح خاك بيشتر در زمينه هاي گل كاري و مواد باغباني وزمين هاي سلفاته و كشت هاي ديمي و زمين هايي با بافت سنگين مورد مصرف قرار مي گيرد و به بهترين شكل و تواماً مشكل فيزيكي و شيميايي خاك را حل مي نمايد و با توجه به نرخ و توليد پائين از كودهاي شيميايي كاملاً مقرون به صرفه خواهد بود.